ponedjeljak, 28. prosinca 2015.
srijeda, 23. prosinca 2015.
Знао сам да нећеш доћи...
Знао сам да нећеш доћи у мој забран
Зато сам те чекао јер сам знао:
ово је задњи пут
да се нечему надам
Да си ме само видела
како се спремам
да те дочекам
Како подгрејавам храну
и како хладим пиће
како размештам свеће
да ни једна сенка не падне
на твоје лепо лице
како отварам прозор
да уђе онај ваздух
кроз који си ти прошла
када си долазила
А знам да нећеш доћи
Погледај како поравнавам
свилене покриваче
на моме грубом лежају
од слонове кости
Да си ме само видела
како се окрећем да тамо тебе нема
тамо су сами мученици
који ме с врата препознају
и зову да кренем с њима
у Кану Галилејску
Душко Трифуновић
ponedjeljak, 30. studenoga 2015.
nedjelja, 29. studenoga 2015.
“Živa biblioteka”
U ponedjeljak (30. novembra) od 15.00 do 17.00 časova u Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” održaće se “Živa biblioteka”, u organizaciji Udruženje građana “ToPeeR” i uz podršku Biblioteke, udruženja IMIC “Derventa” i dobojskog “Budućnost 4”.
“Živa biblioteka” funkcioniše po principu prave biblioteke, ali je razlika u tome što je „čitanje“ u Živoj biblioteci zapravo – razgovor sa osobama, odnosno „živom knjigom“. U ovoj jedinstvenoj biblioteci predstaviće se osobe koje su zbog svog društveno-ekonomskog ili kulturološkog porijekla/statusa, pola, dobi, opredjeljenja/uvjerenja, izgleda i sličnog, stigmatizirani i/ili su u marginalizovanom položaju. Čitanje takve “knjige” ima za cilj uspostavljanje konstruktivnog dijaloga što je možda i najbolji put u prevazilaženju stereotipa i predrasuda prema drugima/drugačijima.
Posjetioci “Žive biblioteke” će imati priliku da razgovaraju sa: žrtvama mobinga, pripadnicima nacionalnih manjina, poznatim i priznatim umjetnicima, nezaposlenim ženama, ljudima kojima je ograniceno kretanje, zatim trenerima i trenericama i još mnogim drugim interesantim “knjigama”.
Žive biblioteke su dio projekta „Ne sudi o knjizi po koricama!“ koji realizuje Ustanova za zaštitu ljudskih prava ‘Independent’ iz Zenice u saradnji sa NVO ‘ToPeeR’ iz Doboja. Cilj projekta je pridonijeti promociji kulture otvorenosti prema drugima, mirnog suživota, te unaprijeđenju odnosa među različitim grupama/zajednicama u BiH uz puno uvažavanje različitosti i razvoj interkulturalnog dijaloga, posebno među mladima. U okviru ovog projekta, lokalni partneri će do sredine novembra 2015.godine organizovati Žive biblioteke u 15 gradova u Bosni i Hercegovini.
Sredstva za provođenje projekta ‘Ne sudi o knjizi po koricama!’ su obezbijeđena iz projekta „Dijalog za budućnost“ koji implementiraju UNDP, UNICEF i UNESCO u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine. Projekat „Dijalog za budućnost” se finansira sredstvima Ureda Ujedinjenih nacija za podršku izgradnji mira/Fonda za izgradnju mira (PBF).
B. N. – Derventa Cafe
utorak, 24. studenoga 2015.
subota, 21. studenoga 2015.
Obilježena stota godišnjica od osnivanja Učiteljske škole u Derventi.
Sinoć je u Centru za kulturu, Svečanom akademijom i izložbom fotografija, obilježena stota godišnjica od osnivanja Učiteljske škole u Derventi.
Izložba „Kroz ključonicu sjećanja“, koju je pripremio Fadil Pelesić, bila je uvod u obilježavanje ovog velikog jubileja. U uvodnom govoru autor je spomenuo neke od najuspješnijih ličnosti koje su pohađali derventsku Učiteljsku školu.
- Svi mi imamo 2 roditelja, a ja kažem 3, jer uz oca i majku, osobe koja nam ostaju najtrajnije u životu su naši učitelji, dodao je.
Nakon izložbe održana je Svečana akademija na kojoj je predstavljena bogata tradicija ove obrazovne ustanove koja je sa radom u Derventi (današnjoj OŠ “Nikola Tesla) započela 1914. godine nakon atentata na Franca Ferdinanda, da bi u nekoliko navrata, izazvanih političkim i ratnim krizama, prekidala svoj kontinuitet u našoj opštini. Ipak, nakon rata, poslednjih deset godina ova institucija je postojanje nastavila kroz istureno odjeljenje Učiteljskog fakulteta iz Banjaluke.
Održan je i prigodan kulturni program u okviru kojeg je, između ostalih, nastupio i derventski hor “Mozaik”. Svečanosti su prisustvovali minister prosvjete i kulture RS Dane Malešević, načelnik opštine Derventa Milorad Simić i brojni drugi predstavnici opštine u institucijama RS i BiH, te bivši učenici škole.
B. N. – Derventa Cafe
utorak, 17. studenoga 2015.
nedjelja, 15. studenoga 2015.
Duško Popović - Za nas dvoje
U Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” u Derventi promovisana je zbirka pjesama “Za nas dvoje” autora Duška Popovića iz Prnjavora.
Izdavač knjige je Srpski književni klub “Vihor”, koji je bio i organizator sinoćnje promocije u saradnji sa bibliotekom. O knjizi u kojoj se nalazi 37 pjesma govorili su recenzenti Ranko Preradović i Vojin Trivunović, dok su članovi “Vihora” i drugi posjetioci čitali pjesme.
Popović je do sada objavio 16 knjiga.
SRNA
ponedjeljak, 9. studenoga 2015.
Ćopića vratiti u škole i na fakulteteU Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” u Derventi održano je književno veče na kojem je predstavljena Antologija poezije “Ćopić, svilen pisac”, autora Milenka Stojičića. književno-veče Stojičić je sinoć, predstavljajući ovo djelo, naveo da je sačinio tri antologije posvećene Ćopiću. Prema njegovim riječima, prva knjiga govori o vezi Petra Kočića i Branka Ćopića, druga knjiga je antologija pjesama 70 autora koji pišu o Ćopiću, a treća predstavlja Ćopića u vidu pripovijedaka. On je istakao da je Ćopić pisao za budućnost za razliku od mnogih pisaca koji pišu o prošlosti. - To je zaostavština za budućnost. Ćopića treba vratiti u škole, da se izučava na fakultetima, da se pišu magistarske i doktorske disertacije, i to će biti najbolji način obilježavanja 100 godina Ćopićevog rođenja – smatra Stojičić. SRNA
U Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” u Derventi održano je književno veče na kojem je predstavljena Antologija poezije “Ćopić, svilen pisac”, autora Milenka Stojičića.
Stojičić je sinoć, predstavljajući ovo djelo, naveo da je sačinio tri antologije posvećene Ćopiću. Prema njegovim riječima, prva knjiga govori o vezi Petra Kočića i Branka Ćopića, druga knjiga je antologija pjesama 70 autora koji pišu o Ćopiću, a treća predstavlja Ćopića u vidu pripovijedaka.
On je istakao da je Ćopić pisao za budućnost za razliku od mnogih pisaca koji pišu o prošlosti.
- To je zaostavština za budućnost. Ćopića treba vratiti u škole, da se izučava na fakultetima, da se pišu magistarske i doktorske disertacije, i to će biti najbolji način obilježavanja 100 godina Ćopićevog rođenja – smatra Stojičić.
SRNA
„Kulturno-istorijski kompleks Detlаk“
Nedаvno je iz štаmpe izаšаo zbornik rаdovа „Kulturno-istorijski kompleks Detlаk“, koji je rezultаt nаučnog simpozijumа o Kulturno-istorijskom kompleksu Detlаk, a održаn je u septembru prošle godine u Bаnjаluci i Derventi. U zborniku su predstаvljeni rаdovi o detlovаčkom evhologionu, mаnаstiru Detlаk i аmbаrinаmа.
Zbornik je promovisаn nа Sаjmu knjige u Bаnjoj Luci u septembru ove godine, а do krаjа godine očekuje se i promocijа u Derventi. Izdаvаči Zbornikа su Akаdemijа nаukа i umjetnosti Republike Srpske i Republički zаvod zа zаštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nаsljeđа. U zborniku se nаlаzi 16 referаtа, čiji su аutori 18 nаučnih i stručnih rаdnikа.
U Zborniku se nаvodi dа su u istrаživаnjimа Kompleksа učestvovаli brojni istrаživаči iz znаčаjnih nаučnih i kulturnih ustаnovа, pа su mnogobrojne činjenice kompetentnih ljudi iznešenih u ovom Zborniku doprinjele novom sаznаnju i ukаzli nа nove i dokаzive pretpostаvke u vezi sа Kulturno-istorijskim kompleksom Detlаk.
Orgаnizаtor simpozijumа bili su Akаdemijа nаukа i umjetnosti Republike Srpske, Republički zаvod zа zаštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nаsljeđа Republike Srpske i Opštinа Derventа.
U Zborniku se nаlаze sljedeći rаdovi:
1. Stаnišа Tutnjević: Rаzvojni put Kulturno-istorijskog kompleksа Detlаk;2. Slаvišа Perić: Arheološko nаlаzište detlаk;3. Ivаnа Pаndžić: Prаistorijski lokаliteti nа području opštine Derventа;4. Milаn Đurđević: Arheološkа istrаživаnjа u Donjem Detlаku;5. LJubicа Srdić: Arheološkа iskopаvаnjа i zаštitа аrheoloških lokаlitetа Ambаrine i Pećine u Donjem Detlаku;6. Dаmir Kljаjić i Bojаn Vujinović: Ambаrine – Derventski kаmeni ćupovi;7. Milicа Kotur: Konzervаtorsko-restаurаtorski pristup u zаštiti lokаlitetа Ambаrine – Donji Detlаk;8. Jаnko Vrаčаr: «Zemljа» Usorа u kаsnom srednjem vijeku;9. Milijаnа Okilj: Detlаk – od аrheoloških trаgovа do аrhitekture mаnаstirskih grаđevinа;10. Brаnko Letić: Povodom detlovаčkog evhologionа;11. LJiljаnа Ševo: Prаvoslаvni mаnаstiri sjeverne bosne – obnove u 19.vijeku;12. Dušicа Grbić i Kаticа Škorić: O detlаčkom evhologionu iz 1550/60. i 1628. godine;13. Viktor Sаvić: Detlаčki (detlovаčki) evhologion kаo izvor crkvene leksike;14. Dаnijel Dojčinović: Ilustrаcije šаkа u detlаčkom evhologionu;15. Vlаdimir Vukаšinović: Detlаčki molitvoslov – zbornik pаtrijаršijske biblioteke RS № 7;16. Rаdomаn Stаnković: Vodeni znаci i dаtirаnje evhologionа BSP 7.
1. Stаnišа Tutnjević: Rаzvojni put Kulturno-istorijskog kompleksа Detlаk;2. Slаvišа Perić: Arheološko nаlаzište detlаk;3. Ivаnа Pаndžić: Prаistorijski lokаliteti nа području opštine Derventа;4. Milаn Đurđević: Arheološkа istrаživаnjа u Donjem Detlаku;5. LJubicа Srdić: Arheološkа iskopаvаnjа i zаštitа аrheoloških lokаlitetа Ambаrine i Pećine u Donjem Detlаku;6. Dаmir Kljаjić i Bojаn Vujinović: Ambаrine – Derventski kаmeni ćupovi;7. Milicа Kotur: Konzervаtorsko-restаurаtorski pristup u zаštiti lokаlitetа Ambаrine – Donji Detlаk;8. Jаnko Vrаčаr: «Zemljа» Usorа u kаsnom srednjem vijeku;9. Milijаnа Okilj: Detlаk – od аrheoloških trаgovа do аrhitekture mаnаstirskih grаđevinа;10. Brаnko Letić: Povodom detlovаčkog evhologionа;11. LJiljаnа Ševo: Prаvoslаvni mаnаstiri sjeverne bosne – obnove u 19.vijeku;12. Dušicа Grbić i Kаticа Škorić: O detlаčkom evhologionu iz 1550/60. i 1628. godine;13. Viktor Sаvić: Detlаčki (detlovаčki) evhologion kаo izvor crkvene leksike;14. Dаnijel Dojčinović: Ilustrаcije šаkа u detlаčkom evhologionu;15. Vlаdimir Vukаšinović: Detlаčki molitvoslov – zbornik pаtrijаršijske biblioteke RS № 7;16. Rаdomаn Stаnković: Vodeni znаci i dаtirаnje evhologionа BSP 7.
B. N./TOD – Derventa Cafe
utorak, 3. studenoga 2015.
Vrijedna donacija za Dom kulture u Derventi
Juče u Zagrebu, u prostorijama Državne kancelarije za Hrvate izvan Hrvatske, svečano je potpisan ugovor o donacijama hrvatske Vlade u okviru godišnje pomoći Hrvatima u Bosni i Hercegovini za kulturne, obrazovne i zdravstvene projekte.
Među dobitnicima ovogodišnje pomoći našao se projekat Hrvatskog kulturnog društva “Napredak” Derventa – obnavljanje zgrade Doma kulture u Derventi, nekadašnjeg Napretkova Hrvatskog doma. Za tu namjenu područna organizacija “Napretka” u Derventi ovaj puta dobila je 300.000 kuna. Prezadovoljan, naravno, odlukom hrvatske Vlade da se i ove godine podrži ovaj vrijedan i važan projekat u Derventi, ugovor o donaciji je u ime derventske područne organizacije potpisao predsjednik ing. Ilija Zirdum, a u ime donatora donaciju su potpisale predstavnica ministarstava kulture gđa Vesna Jurić-Bulatović, zamjenik ministra, i rukovodilac Državne kancelarije za Hrvate izvan Hrvatske gđa. Darija Krstičević.
HKD “Napredak” Derventa ima doista razloga da bude zahvalan hrvatskoj vladi kao najznačajnijem donatoru za obnovu Napretkova doma u Derventi, jer je ovo već treći puta kako iz Hrvatske sitiže donacija za ovaj projekat, dosad ukupno 800.000 kuna.
Kad se uzme u obzir i nedavna donacija Vlade RS-a, onda je gotovo u potpunosti sigurno da će do kraja ove godine HKD Napredak Derventa uspjeti u potpunosti dovršiti i fasadu i unutrašnje uređenje lijevoga krila zgrade te, ako Bog da, useliti u svoj Dom.
napredak-derventa.ba
ponedjeljak, 2. studenoga 2015.
subota, 31. listopada 2015.
Promovisana knjiga “Lepet krila majke ptice”
Večeras (29.10) je u Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” promovisana knjiga “Lepet krila majke ptice”, autorke Sanje Radulović iz Doboja.
Zbirka je to pjesama o slobodi i ljubavi, po čemu djelo i nosi ime. I let i ptica simbolizuju slobodu, čovjekovu potrebu da se kreće bez ograničenja, ali i slobodi koja to često nije, rezime je večerašnje promocije.
Organizator je Srpski književni klub “Vihor”, u saradnji sa Bibliotekom.
B. N. – Derventa Cafe
Leptirov let
Sinoć je u Centru za kulturu otvorena izložba „Leptirov let“, autorke Jelene Bardak, profesorice likovnog vaspitanja OŠ „Nikola Tesla“.
Predstavljeno je 18 radova koji su nastali u protekle dvije i po godine. Kroz čiste linije i osnovne boje prikazan je apstraktni odnos muškarca i žene, odnosno emocija koje se pojavljuju u takvoj vezi. Izložbu je svečano otvorio Jelenko Živković, direktor Centra.
Ovu zanimljivu kolekciju možete pogledati do 4. novembra, radnim danima od 8.00 do 15.00 časova.
B. N. – Derventa Cafe
petak, 23. listopada 2015.
Vihorovo poetsko veče u Derventi
U Centru za kulturu Derventa održano je “Vihorovo poetsko veče”, u organizaciji derventskog Srpskog književnog kluba “Vihor”.
Predsjednik Srpskog književnog kluba “Vihor” Savko Pećić rekao je da su u sinoćnjem programu učestvovali pjesnici iz Dervente, Doboja i Teslića.
- Željeli smo da publici predstavimo stvaralaštvo pjesnika iz Dervente, a uporedo i da pokažemo koliko je izdanja štampano za 20 godina postojanja kluba pod sadašnjim nazivom – rekao je Pećić.
Iz Dervente su u programu nastupili pjesnici Slavko Pokrajac, Saša Bogdan, Željko Đukić, Boro Petković, Dejan Milić, Vera Ratkovac, Gvozden Nešković, Ivana Ratkovac, Aleksandra Marilović, Zoran Ratkovac i Savko Pećić.
Gosti pjesnici bili su Slobodan Todorović, Gordana Ilić, Sanja Radulović, Željka Ignjatić i Slava Karamanović. U sklopu održavanja pjesničke večeri održana je i izložba knjiga koje su svjetlost dana ugledale u izdanju “Vihora” od 1995. godine do danas.
SRNA
ponedjeljak, 19. listopada 2015.
„Bosiljkovanje“ u Brodu
18. OKTOBAR 2015.(sl.stranice opštine brod)
BROD, 17. OKTOBRA – U Brodu je održano „Bosiljkovanje“ , međunarodna smotra kulturno-umjetničkih društava iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Rumunije, Hrvatske i Mađarske. Ovu manifestaciju je organizovao KUD „Duško Trifunović“ u saradnji sa JU „Turistička organizacija opštine Brod“, a pod pokroviteljstvom opštine Brod.
U subotu, 17. oktobra, u amfiteatru Srednjoškolskog centra „Nikola Tesla“, pred prepunom dvoranom mladi igrači i pjevači su predstavili folklor i tradicionalnu igru i pjesmu iz svojih krajeva. Smotri folklora je prisustvovao i zamjenik načelnika opštine Goran Garačić. „Bosiljkovanje“ predstavlja tradicionalni događaj koji organizuje KUDM „Bosiljak“ iz Dervente, a ove godine je iz matične opštine, zahvaljujući dobroj saradnji „Bosiljka“ i „Duška Trifunovića“ ovaj događaj organizovan i na području opštine Brod.
„Opština Brod je zahvalna što ima priliku da ugosti i organizuje manifestaciju ovog obima i karaktera, te smo podržali i nastavićemo da podržavamo manifestacije koje na ovaj način afirmišu kulturne potencijale naše opštine“, izjavio je Goran Garačić.
poljeinfors-bih: Promocija nove knjige u Derventi
poljeinfors-bih: Promocija nove knjige u Derventi: 18.10.2015.-U Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” sutra će biti održana promocija knjige “Plamen, talas i busen i ljubavi”, mladog derv...
nedjelja, 11. listopada 2015.
“Veče njemačke kulture”
Centar za njemački jezik “Glosa”, u saradnji sa Ambasadom Njemačke u BiH, večeras je u Derventi organizovao manifestaciju “Veče njemačke kulture”.
Portparol Centra za njemački jezik Vladimir Radošević kaže da je ovo prvo Veče njemačke kulture koje je organizovano u Derventi, a treće u Republici Srpskoj. Prema njegovim riječima, početkom godine manifestacija je održana u Tesliću, a potom u Prijedoru.
- Cilj je promocija kulture zemalja njemačkog govornog područja, a istovremeno nastojimo da predstavimo i kulturu naših prostora – rekao je Radošević.
On je dodao da su u programu učestvovali učenici Osnovne muzičke škole iz Dervente i Osnovne škole “Nikola Tesla”, Kulturno-umjetničko društvo mladih “Bosiljak”, polaznici škole ovog centra koji uče njemački jezik, te Hor “Mozaik” koji djeluje u sastavu Udruženja penzionera opštine Derventa.
Programu je prethodila metodička radionica za nastavnike osnovnih i srednjih škola koja je pružila uvid u mogućnosti upotrebe filmskog materijala u nastavi. Partneri manifestacije bili su opština Derventa, Centar za kulturu Derventa, te “Gete institut BiH”.
“Veče njemačke kulture” održano je u Centru za kulturu u Derventi.
SRNA
petak, 25. rujna 2015.
“Vihoru” potrebna veća podrška lokalne zajednice
Srpski književni klub “Vihor” iz Dervente postao je prepoznatljiv i veoma cijenjen, a za ostvarivanje još boljih rezultata u radu potrebna je veća podrška lokalne zajednice, rečeno je na okruglom stolu “Značaj postojanja Vihora”.
Predsjednik “Vihora” Milorad Đurđević istakao je da klub ove godine obilježava 20 godina od osnivanja, te da će, osim okruglog stola i razgovora sa članovima, ali i poštovaocima kluba, organizovati i pjesničko veče.
Prethodni predsjednik kluba, pjesnik i novinar Savko Pećić rekao je da je u proteklom periodu održan niz manifestacija, a najprepoznatljivija, koja se održava u avgustu i izrasla je u međunarodnu, su Ilindanski pjesnički susreti “Prljača”.
- Dosta je izdanja ugledalo svjetlost dana, i, na sreću, mnogi događaji su evidentirani i o njima postoji bogata arhiva u biblioteci. Jedno vrijeme klub je objavljivao svoj list pod nazivom “Beli Vihor” – naveo je Pećić.
Pjesnik Slavko Pokrajac naglasio je da je plejada ljudi sa perom ostavila neizbrisiv trag u kulturi. Članovi “Vihora” zastupljeni su u mnogim zbornicima, a istakli su se kao učesnici na brojnim pjesničkim i književnim susretima u regionu. Okrugli sto “Značaj postojanja Vihora” održan je sinoć u prostorijama Narodne biblioteke “Branko Radičević” u Derventi.
Večeras će u prostorijama biblioteke, sa početkom u 19.00 časova, biti održano književno veče “Vihorovih 20”.
SRNA
srijeda, 16. rujna 2015.
Dani Duška Trifunovića u Brodu
Javna ustanova „Narodna biblioteka Branko Ćopić“ i JU „Turistička organizacija opštine Brod“ u narednom periodu organizuje tri književna događaja, u znak sjećanja na našeg pjesnika – Duška Trifunovića.
Raspored za književne večeri:
1. 22. septembra u Skupštinskoj sali (zgrada Pošte) u 19 časova – Promocija zbirke pjesama za djecu „Pahuljica“ Jove Dimića
2. 23. septembra sa početkom u 18 časova – pjesnička šetnja Šetalištem Duška Trifunovića – od Hotela ka Trgu Patrijarha Pavla, gdje će biti organizovana centralna priredba
3. 25. septembra, u prostorijama Biblioteke, sa početko u 19 časova – Promocija novih knjiga našeg zavičajnog pjesnika Ibrahima Honđe, uz prisustvo pjesnika i gostiju iz Banja Luke i Prnjavora.
„Mujo, Suljo i Fata u društvu spektakla”
„Mujo, Suljo i Fata u društvu spektakla” je priča o tome kako obični ljudi u Bosni i Hercegovini mogu preživjeti neoštećeni – mentalno i fizički, izjavio je režiset predstave Haris Pašanović.
Predstava Bosanskog narodnog pozorišta Zenica i East West Centra “Mujo, Suljo i Fata u društvu spektakla” је satira o savremenim političkim, ekonomskim i socijalnim procesima. Radi se o crno-humornoj-političkoj predstavi koja potiče publiku na kritičko mišljenje, a u kojoj je istaknuta crta naroda BiH koji mogu da se šale na svoj račun.
U predstavi igraju: Džana Džanić i Saša Handžić, dok u filmskom dijelu (koji je dio predstave) igraju Enes Salković, Mugdim Avdagić, Lana Delić, Hazim Begagić, Adis Mehanović, Miroljub Mijatović, Faketa Salihbegovć-Avdagić, Lana Zablocki-Džehverović i Anđela Ilić.
B. N. – Derventa Cafe
Na Sajmu knjiga u Banja Luci
Na Međunarodnom sajmu knjige u Banjaluci danas su promovisana izdanja Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa.
Predstavnici Zavoda danas su predstavili zbornik radova “Kulturno-istorijski komleks Detlak” i brošuru o rezultatima ovogodišnjeg arheološkog iskopavanja u manastiru Detlak kod Dervente koja je pisana na srpskom i engleskom jeziku.
Pored toga, predstavljena su i djela “Srednjovjekovno nasljeđe prnjavorskog kraja” i “Manastir Zavala”, na kojima je radio Dervenćanin Damir Kljajić.
Nezavisne novine
utorak, 15. rujna 2015.
Jedanaest godina kolonije u Derventi
Prošlog vikenda simbolično je obilježena jedanaesta godišnjica od održavanja prve derventske likovne kolonije. Iako skromnije nego inače, ova manifestacija je ipak zadržala kontinuitet postojanja, bar do nekih boljih vremena, ističe organizator Saša Bogdan, predsjednik udruženja likovnih umjetnika „Uliks“.
U petak su gosti Dervente i Patkovače bili umjetinici „Art Centra“ iz Lukavca, sa kojima Bogdan ima dugogodišnju saradnnju, dok su u subotu u goste došli umjetnici iz Kožuha. Oni su po prvi put organizovali likovnu koloniju ove godine, pa su uzvratili derventskom umjetniku podršku koju im je pružio učešćem na njihovoj manifestaciji.
Petnaestak gostiju je obišlo grad i atelje u kome stvara Bogdan, a najviše vremena su proveli na Patkovači, gdje su slikali, svirali i razmijenili međusobna iskustva, a upriličen je i ručak.
Petnaestak gostiju je obišlo grad i atelje u kome stvara Bogdan, a najviše vremena su proveli na Patkovači, gdje su slikali, svirali i razmijenili međusobna iskustva, a upriličen je i ručak.
- Bilo nam je fantastično na prelijepoj Patkovači i Sašinom ateljeu, a na kraju smo i pjevali, impresije su Ljubomra Kaišarevića, jednog od učesnika.
Iako je kolonija imala i bolje dane kada su dolazili gosti iz čitavog regiona, Bugarske, Češke i drugih krajeva, ona je nastavila svoje postojanje, bar na ovaj, simboličan način, uz pomoć opštine. Osim što ima cilj da poveže umjetnike iz različitih krajeva, kolonija je posvećena zaštiti Ukrine, ukrinskog cvijeta, abonosa i svega onog što derventska ljepotica simbolizuje.
Boris Nikolić – Derventa Cafe
Pretplati se na:
Postovi (Atom)