Наступом на Коларцу 4. фебруара, виолиниста отвара серију добротворних концерата, на којима ће, у неколико градова света, учествовати наши уметници у дијаспори
Немања Радуловић (Фото Д. Ћирков)
Деведесет минута, колико траје један концерт, било је довољно да се распрода наступ виолинисте Немање Радуловића, који је заказан за четврти фебруар у Коларчевој задужбини. Миљеник београдске публике, ког је јуче дочекала чета новинарских екипа, данас живи у Паризу, а свираће са Симфонијским оркестром РТС, уз диригента Бојана Суђића.
– Примио сам писма од људи који нису стигли да купе карте. Одмах сам се распитао како да им изађемо у сусрет и заказали смо други наступ за шести фебруар. Када би могло, свирао бих овде свако вече, али за сада нам остаје мали број наступа, да би те вечери биле посебне – каже Немања Радуловић (Ниш, 1985), коме је ово четврти наступ у Коларчевој задужбини, а распоред пребукиран наступима по Европи.
Виолиниста је до сада одржао више од девет стотина наступа, а свирао је у Румунији, Италији, Немачкој, Аустрији, Естонији, Француској, Кини, Јапану …
– Паганинијев концерт за виолину није често извођен у Београду. Захтеван је, траје 40 минута, изазов је изнети га сваки пут на другачији начин. Када почнем да вежбам, у мени је присутна идеја о италијанској опери, коју све чешће слушам, па идем у том правцу градећи однос опере и симфонијске музике – наглашава Радуловић, који је освојио специјалне награде у Чешкој (Јан Коцијан, 1996), Литванији (Балис Дварионас, 1997), Пољској (Вијењавски-Липински), Француској (Јехуди Мењухин, 1998).
– Прошле године имао сам уговор са „Дојче грамофоном” из Француске, а ове године са „Дојче грамофоном” из Немачке, што мења презентацију моје музике. Музичке куће схватају да уметник може да одбрани само онај репертоар који може да изнесе, и зато сам за овог издавача снимио диск с Паганинијевом музиком, са оркестром италијанске националне телевизије. Дириговао је Јапанац Еиџи Оуе, што ми је најбоља сарадња у последњих 20 година – каже овај музичар и додаје:
– Позитивна носталгија прати ме свуда у свету. У Београду, као и у Паризу, чим изађем на сцену добијам аплауз сличан оном на крају концерта. За једног музичара нема ништа лепше од тога да оно у што верује подели са публиком која држи до истих вредности. У Београду су сале увек пуне. Млади су жељни музике и само нека се тако настави. На класику треба да се гледа као и на друге музичке жанрове, и филозофирање ту не помаже. Оно не може да вам одузме уживање, као ни слободу – каже Радуловић.
Диригент Бојан Суђић истиче да интуиција и сугестивност свирања чине овог виолинисту рођеним виртуозом.
– Немања Радуловић има прилику да у младим годинама себе промовише али и да помогне овој средини. Присуствујемо лансирању једног уметника. Увек се поставља питање која је разлика између цењеног познатог уметника, и оног за којег знамо да је сјајан али остаје релативно непознат. Ми имамо сјајне а непознате уметнике. Радуловић је пример без преседана, који ће још дуго да нас радује – истакао је Суђић.
Радуловићев наступ први је у оквиру акције „Концерти за Коларац”. У разним градовима света ове године биће организовани наступи, а од прикупљеног прихода биће купљен клавир за Коларчеву задужбину. Музичари су се, зарад ове акције, одрекли својих хонорара.
Након Београда, донаторски концерт биће одржан у Њујорку шестог фебруара, у организацији пијанисткиње Јасне Поповић, која је и идејни творац ове акције. На концерту у цркви Св. Саве у Њујорку наступиће пијанисти Владимир Ваљаревић, Марија Илић, Ђорђе Нешић, виолинисти Ана Милосављевић и Саша Јанчић, композитор Милош Раичковић, Владан Мијатовић (џез клавир), бубњар Марко Ђорђевић, тенор Милан Ракић, мецосопран Милица Никчевић, џез певачице Софија Кнежевић, Алма Мићић и Наталија Павловић, гитариста Рале Мићић, сопран Александра Сесентон.
У престоници САД организатор концерта је музиколог Сања Грујић-Влајнић, па ће седмог фебруара на Монтгомери колеџу, у држави Мериленд, недалеко од Вашингтона, гостовати камерни хор „Сербијана”, са пијанистима Јасном Поповић и Владаном Мијатовићем. Остали концерти биће у Бостону, Мајамију, Лондону и Паризу.
објављено: 15/01/2014