srijeda, 15. siječnja 2014.

Doboj - predstavljamo ustanove kulture

Centar za kulturu i obrazovanje (www.kulturadoboj.com)

Zgrada Centra za kulturu i obrazovanje u Doboju sagrađena je 1953. godine. Sedamdesetih godina uslijedila je dogradnja još jednog sprata i rekonstrukcija električne mreže. Do 1990. godine ova ustanova djelovala je pod imenom Radnički univerzitet.
Svoju aktivnost Centar za kulturu i obrazovanje realizuje kroz tri djelatnosti: Scenska kultura i filmska umjetnost, Umjetnička galerija i Opšte i stručno obrazovanje.
Centar se izdvojio kao regionalna ustanova kulture koja tokom godine organizuje nekoliko značajnih kulturnih manifestacija kao što su: Teatar fest, Bogojavljenski koncert, Dobojski likovni salon, Smotra dobojskih stvaralaca...
Centar raspolaže poslovnim prostorom od 1.300 kvadratnih metara.


Muzej  u  Doboju

Regionalni muzej u Doboju osnovan je 8. novembra 1956. godine, sa zadatkom da prikuplja, čuva, pravno i tehnički štiti i prezentuje, kroz stalne i povremene izložbe, sveukupnu kulturnu baštinu grada i regije Doboj.
Muzej u Doboju je kompleksnog tipa, što znači da prikuplja muzejske predmete iz oblasti arheologije, etnologije, istorije, istorije umjetnosti, kao i predmete iz oblasti prirodnih nauka.
Za pola vijeka postojanja i rada Muzej u Doboju prikupio je i čuva bogate zbirke kojima vjerodostojno i na stručan način može prezentovati dugu i burnu prošlost grada i regije, od paleolita - 50 000 godina p.n.e. do naših dana.
Poslije deceniju i po teškog perioda za Muzej u Doboju, konačno je došlo vrijeme za njegovu potpunu revitalizaciju. Zajedničkim naporima Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Opštine Doboj, kao osnivača, obavljena je temeljna rekonstrukcija krova zgrade Muzeja. Predstoje poslovi na ure|enju enterijera i postavljanju stalne izložbene postavke, čime }e ova ustanova kulture biti napokon otvorena za javnost. To je svakako značajno doprinijeti bogatstvu i kvalitetu ukupnog kulturnog života u gradu Doboju.

Narodna biblioteka Doboj

Nastavljaju tradiciju predratnih čitaonica s početka prošlog vijeka, Narodna biblioteka Doboj otpočela je s radom 9. maja 1946. godine.
Biblioteka ima status samostalne javne ustanove sa svojstvom pravnog lica i imovinom u državnoj svojini. Obavlja funkciju matične biblioteke na područjima opština: Doboj, Derventa, Modriča, Vukosavlje, Petrovo, Brod, [amac i Tesli}. Prima čitaoce svakog radnog dana od 7 do 20 časova, a subotom od 7 do 14, tako da sedmično radno vrijeme traje 72 časa.
U prvoj polovini 2006. godine fondovi Narodne biblioteke Doboj sadrže: 75.184 knjige, 1.231 godišnje periodike i do 40.147 raznovrsnih serijskih publikacija, što ukupno predstavlja 116.652 jedinice bibliotečke gra|e. U tom periodu bilo je 4.259 članova, a na čitanje su izdate 19.782 knjige, 3.620 novina i 95 časopisa. Biblioteku je posjetilo 20. 937 korisnika usluga.
Književni fond je razvrstan prema UDK sistemu, a predstavljen je u alfabetskom i stručnom lisnom katalogu. U biblioteci je u pripremi program za automatizaciju bibliotečkog poslovanja „Njinisis - Biblio", a za interne potrebe razvijena je sopstvena aplikacija „Publiko 2004".
U biblioteci je zaposleno 25 radnika, od čega je 20 stručnih bibliotečkih radnika. 
U okviru izdavačke djelatnosti, 1995. godine nastavio je sa izlaženjem predratni časopis „Značenja".
Me|u mnogobrojnim nagradama izdvajaju se: Priznanje Kulturno-prosvjetne zajednice Bosne i Hercegovine (1972.), Spomen-plaketa opštine Doboj (1974.) i Nagrada „\or|e Pejanovi}" za najbolju biblioteku Republike Srpske u 2006. godini.